13. listopadu slavíme památku sv. Anežky České, světice, jejíž neustálé přímluvě vděčíme – jak mnozí věří – naší svobodu. V legendě o sv. Anežce České se barvitě líčí Anežčina proměna při obláčce: vychází z Hradu pěšky oděna svatebními šaty, za doprovodu velkého zástupu slavných a významných. Před vstupem do kláštera se nechá k velkému zděšení přítomných ostříhat nádherné vlasy. Prof. Piťha k tomu ve své knize o českých světcích říká: „Nešlo tolik o náznak, nešlo o změnu šatu a sídla. Šlo o překročení mezí, které nelze překročit zpět. Šlo o velmi živě cítěnou zkušenost.“
I my jsme povolání k tomu, abychom naše křesťanství žili jako velmi živě cítěnou zkušenost. Bůh od nás nečeká to, co je nad naše síly, co nelze splnit. Je mu odporné zištné a formální jednání. Očekává naši ryzost, opravdovost našeho jednání; očekává, že náš život bude oslavou Jeho jména. Sv. Anežka nám v tom může být příkladem: je nositelkou křesťanství, které se zcela osobitě konkretizuje v životě jednotlivce a její svatost vyrůstá z této konkrétnosti.
I my jsme ve svém křesťanském životě vyzýváni k tomu, abychom o svém životě jen nepřemýšleli, nevymýšleli, co bychom teoreticky mohli a nemohli udělat. Máme se k větší cti a slávě Boží chopit konkrétních příležitostí, které se naskytnou v našem životě (a věřme, že Bůh jich nám posílá do cesty mnoho). Chce to odvahu inspirovanou sv. Anežkou Českou.
Život sv. Anežky nám ukazuje, že to nemusí být jednoduché a že jeden den můžeme být oslavováni a druhý den zanikneme v zapomenutí: sv. Anežka vstoupila do řeholního života znamenitě slavnostním způsobem. Zemřela však vysílená hladem a bez královské pocty. Její hrob požehnal cizí mnich a její ostatky byly odneseny proudem Vltavy. Její vzkaz však zůstává až do dnes: je naplněním Ježíšova Evangelia, které právě zaznělo. Kéž nás sv. Anežka inspiruje a dodá odvahu, abychom i my jednou slyšeli: Pojďte požehnaní mého Otce…
K tomu nám žehnám + !